Skip to content Skip to footer

Assos’ta Halıcılık

Assos bölgesindeki yerel yaşantının da bir parçası olabilmek adına gezdiğim Bektaş köyünde dokuma zanaatiyle ilgilenen kadınlarla tanışma imkanım oldu. Bektaş köyünde yıllar öncesinde neredeyse her 3 evden biri geçimini dokumacılıkla sağlıyorken şu an tüm köyde yalnızca Güldal abla ve arkadaşı dokumacılık ile ilgileniyor.

Çanakkalede halıcılığın 15. yüzyıldan beri icra edildiği biliniyor. Halılarıyla oldukça ünlü olan bu bölgede çoğu evde kendi dokudukları halılar kullanılıyor. Bu halılar aynı zamanda özellikle büyük şehirde yaşayanlara da satılıyor ve böylelikle kentin ekonomisine katkı sağlanıyor.

Halı dokumak oldukça meşaketli ve zaman alıcı bir sürecinin sonucunda gerçekleştiriyor. Bu nedenle günümüzde çok fazla kişi tarafından tercih edilmiyor. Fakat elde dokunan halılara talebin oldukça fazla olması nedeniyle hala günümüzde birkaç yerde halı dokuma devam ediyor. Bektaş köyünde yaşayan Güldal abla ve arkadaşı da bu 15.yüzyıldan gelen geleneği sürdürerek ev ekonomisine katkıda bulunuyorlar.

Yorumunuzu Girin