Skip to content Skip to footer

Assos Antik Kent Surları

Kentin çevresini saran surlar bölgeye farklı bir ambiyans katıyor! Surların MÖ. 4. yüzyılda inşa edildiği biliniyor. Görülmeye değer unsurlar arasında yer alan surların bölgenin kişide uyandırdığı hisleri doğrudan etkilediğini söyleyebilmek mümkün. Doğuda ve batıda iki kapısı bulunan surlardan Batı Kapısı, iki kule yardımı ile desteklenmiş.

Surlar, Antik Kent’te merkezi çevreleyen bir alana, bir kent merkezine ihtiyaç duyulduğu için oldukça önemli unsurlar arasında yer almış. Kent merkezini çevreleyip yaşam alanlarının sınırlarını belirleyen surlar inşa edildikten sonra bölgede yaşamak için gerekli olan unsurlar da yavaş yavaş inşa edilmeye başlanmış. Yaşam alanının sınırları ilk olarak surlar aracılığıyla belirlenmiş ve daha sonrasında gerek eğitim gerekse gündelik yaşam için kişilerin ihtiyaç duyacağı kurumlar mevcut hale getirilmeye başlanmış. Surların inşasından sonra gymnasium, agora, stoalar, meclis binası, tiyatro alanı ve liman inşa edilmiş. Tüm bu şehrin iyi bir şekilde korunması için ise surlara ihtiyaç olduğu gerçeği göz ardı edilmemiş. Böylelikle günümüzde de şehir herhangi bir dağılma olmadan tek bir bölgede korunabilmiş.

Diğer Antik Kent’lere nazaran Assos Antik Kenti özellikle surların etkisiyle günümüze kadar en iyi şekilde korunan bölgeler arasında yer alıyor. Bu durumda şehrin etrafını saran surların etkisi göz ardı edilemez. Bu surlar Antik Dönem’de harç kullanılmamış olması sebebiyle kesme taşlarla inşa edilmiş.  Klasik Çağ Surları’nın ideal örnekleri arasında yer alan bu surlarda gerek dönemin imkânlarının sınırlı olması gerekse hammadde kolaylığı açısından avantaj sunması sonucunda bölgeye özgü olan andezit taşı kullanılmış.

Deprem sonrasında bölge neredeyse tamamen hasar görmüş. Bunun sonucunda ise bölgede yaşam imkânı sonlanmış. Kazı çalışmaları sonucunda elde edilen bilgiler dikkate alındığında M.S.7. yüzyıl sonrasında surların içerisinde kalan bölgede yaşamın olmadığı düşünülüyor.

Yorumunuzu Girin