Skip to content Skip to footer

Assos’ta Ne Yenir?

Çanakkale’de yer alan Assos’ta zengin Ege mutfağından lezzetli yemekler yiyebilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra Çanakkale’ye ait olan birçok yöresel yiyeceği de Assos’ta tüketebilirsiniz. Ege mutfağında bilindiği gibi zeytinyağı ve deniz ürünleri oldukça sık bir şekilde tüketilir. Assos’ta gittiğinizde kesinlikle ilk olarak kalamarı deneyebilirsiniz. Güzel bir manzara eşliğinde kalamar gibi deniz ürünlerini tüketerek manzara keyfini damak lezzetiyle birleştirebilirsiniz.

Kabak Çiçeği Dolması

Assos’ta yöresel bir yemek olduğu bilinen kabak çiçeği dolmasını da tüketebilmeniz mümkün! Kabak çiçekleri Ege ve Akdeniz’de taze bir şekilde toplanıyor ve en lezzetli hale getirilerek sofralara sunuluyor. Taze sıkılmış limon suyu ya da sarımsaklı yoğurt eşliğinde tüketilen kabak çiçeği dolmasını özellikle üretildiği bölgede tüketmenizi tavsiye ediliyorum. Özellikle daha önce hiç yememiş olan herkese Assos’ta denemeden dönmeyin diyebilirim.

ZeytinZeytin yetiştiriciliğinin en sık gerçekleştirildiği bölgelerden biri olan Assos’ta yiyebileceğiniz en lezzetli zeytinler özenle yetiştiriliyor. Bölgede yerel halkın büyük bir çoğunluğu geçimini zeytin yetiştiriciliğinden sağlıyor. Özen ve emekle toplanan zeytinler dalından sofralarınıza sunuluyor. Assos tatiliniz sırasında kahvaltılarınızı süsleyecek olan hem lezzetli hem de sağlıklı zeytini tüketmek için en ideal bölgede olacaksınız.

Zeytinyağı

Zeytinyağının sağlığa faydalarının yanı sıra yemeklerdeki lezzeti nasıl arttırdığı da günümüzde herkes tarafından biliniyor. Assos’ta en çok şanslı hissettiğim konu neredeyse tüm yemeklerde zeytinyağının kullanılmasıydı. Böylelikle hem sağlık açısından daha iyi hissediyor hem de farklı birçok lezzeti tatmış oluyorsunuz. Yemeğin lezzetine lezzet katan zeytinyağı neredeyse tüm yemeklerle birlikte mezelerde de kullanılıyor. Böylelikle güzel bir akşam yemeğinin yanında zeytinyağı ile hazırlanmış mezenizi tüketmeniz de mümkün oluyor.

Avcı Böreği

Çok az kişinin bildiği ve büyük şehirlerde bulmanın pek kolay olmadığı avcı böreği de kahvaltı keyfinize keyif katacaktır. Assos’ta zengin kahvaltı çeşidi olan birçok yer bulunuyor. Ben avcı böreğinin de sunulduğunu yerleri tercih etmenizi özellikle tavsiye ediyorum. Adeta Assos’la özdeşleşmiş olan avcı böreğini tatmadan dönmeyin!

Balık

Ege’nin sahil kasabaları ile bütünleşmiş olan sahil kenarı restaurantlarda balık yemek en ideal akşam yemekleri arasında yer alıyor. Assos ise müthiş bir manzaraya karşı balık yeme ve bölgeye ait otlardan yapılan mezeleri takma imkânı sunuyor. Bu liman kentinde en taze deniz ürünlerini tadabilmeniz mümkün! Limanda balık lokantaları açısından oldukça fazla alternatif bulunuyor. Bu keyfi tatmak için benim önereceğim yerler arasında ise Ethem ile Aslı’nın yeri ve Balıkçı Kahvesi yer alıyor. Sokakağzı plajında yer alan Balıkçı Kahvesi’nin konumu muhteşem diyebilirim. Gün boyunca Assos’ta gezip, denize girip akşam yorgunluğunu atmak için ideal bir yer. Balık tüketmeyenlere ise Balıkçı Kahvesi’nde köfte menüsünü de denemelerini tavsiye ediyorum.

Ege’de Yetişen Otlar

Assos, bitki açısından oldukça zengin bir bölge. Bölgede yaşayan kişiler de bunun farkında olarak faydalı otları kullanarak bazı yemeklere ve mezelere katabilmektedirler. Bu sayede yemeğin hem lezzeti artar hem de sağlık açısından besin değeri yükselir! Siz de Assos’a gittiğinizde bu şifalı otların kullanıldığı yemekleri tüketebilirsiniz.

Tüm mutfaklardan esintiler
Ege mutfağından pek hoşlanmayan kişilerinse Ege mutfağı dışında yiyecekleri Assos’ta bulmaları mümkün! Assos’ta yalnızca Ege mutfağından yemekler bulunmuyor. Tüm tatların yer aldığı bu bölgede aradığınızı bulacağınıza eminim. Tüm mutfakları en leziz biçimde sunmaya çalışan Assos restaurantları için gördükleri ilgiyi hak ediyorlar diyebilirim.

Yorumunuzu Girin