Skip to content Skip to footer

Assos’ta Yapmanız Gereken 7 Şey!

Assos gerek doğal gerek tarihi birçok zenginliğe sahip. Gezilecek ve görülecek yerlerinin bu kadar fazla olması sebebiyle sıkılmanız mümkün değil! Ben her güne bir plan yapmanızı tavsiye ediyorum. Böylelikle hem tatil daha verimli geçiyor hem de bölgeyi tam anlamıyla tanımış oluyorsunuz. Bir bölgeyi tanımanın en güzel yolu doğal ve tarihi güzelliklerini ziyaret ederken bölgeye özgün yiyecekleri tüketmek, bölgedeki insanlarla tanışmaktan geçiyor! Bu yüzden ben tatilimi yalnızca gezme odaklı değil gezerken tanıma odaklı geçirmeye dikkat ediyorum.

Athena Tapınağını Ziyaret Et!

Eğer antik kentlere dair çok az da olsa ilginiz varsa Assos’tan etkileneceğinizden eminim! Assos’ta gezerken insan sürekli olarak bu bölgenin neden yeterince tanınmadığını düşünüyor. Dünyada oldukça değer gören tarihi eserlerin bizim ülkemizde de bulunuyor olması müthiş bir fırsat. Özellikle Athena Tapınağı’na gittiğinizde ve tapınağın bazı parçalarının dünyaca ünlü Louvre ve Boston müzelerinde sergilediğini öğrenmek oldukça etkileyici. Athena Tapınağı’nı ziyaret etmenizi ve bu bölgenin daha fazla tanınırlığa ulaşmasını diliyorum!

Ege Denizi ve Midilli Adası Manzaralarının Tadına Var!

Assos’un antik havasının yanı sıra en çok etkilendiğim durumlardan birisi de Midilli Adası manzarasının Assos’tan oldukça etkileyici bir şekilde görülmesiydi. Midilli Adası,vizeniz olduğu takdirde günübirlik gidebileceğiniz mesafede. Vizesi olanlar için Assos’un Midilli Adası’na komşu olması büyük bir şans. Aynı zamanda bu adayla ilgili benim öğrendiğimde oldukça ilgimi çeken hikayeler de bulunuyor. Bunlardan biri Osmanlı Dönemi’nde yapılmış son kalenin Assos’ta bulunması ve bu kalenin birebir aynısının Midilli Adası’nda yer almasıydı. Babakale kalesi olarak geçen bu kaleyi de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kaz Dağları’nda Trekking Yap!

Doğa yürüyüşü olarak bilinen trekking için Kaz Dağları müthiş bir fırsat sunuyor. Kaz Dağları bozulmamış doğası ve oksijen açısından zengin olması bakımından trekking için en ideal alanlar arasında yer alıyor. Trekking sırasında oksijene doymakla birlikte onlarca çeşit bitkiye ev sahipliği yapan bir yerde olmak da ayrıca bölgeyi ilgi çekici hale getiriyor. Kaz dağları Assos’a yalnızca 89 kilometre uzaklıkta ve kesinlikle görülmeye değer.
Salaş Bir Restaurantta Manzaraya Karşı Yemek Ye!
Tatili yediğiniz yemek ve tanıştığınız insanlarla daha özel bir tatil haline getirebilirsiniz. Bunun için benim tavsiyem akşam yemeğinde özellikle sahil kenarında bulunan salaş restaurantlardan birinde Türk Sanat Müziği eşliğinde yemek yemeniz. Böylelikle tam anlamıyla Ege havasını içinize çekeceksiniz.

Yöresel Bir Yemeği Tat!

Çanakkale Assos’a özgü birçok yöresel yemeğin bulunduğu çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Açıkçası ben de bu kişilerden biriydim! Assos’ta zeytinyağı ile süslü yerel yemekleri tüketmeniz için birçok restaurantlar bulunuyor. Bu restaurantların neredeyse tamamı bir konsept üzerine kurulu.

Yerel Halkla Tanış!

Ben tatilim esnasında en çok tatil yaptığım bölgedeki insanlarla tanışmayı Assos ziyaretimde bölgenin tamamını gezme isteğim sayesinde birçok insanla tanıştım. Tanıştığım insanlar oldukça samimiydi ve farklı bir deneyim için beni Bektaş köyüne akşam yemeğine davet ettiler. Ben Ramazan sırasında Assos bölgesindeydim ve Bektaş köyünde Ramazan sırasınca her gün bir kişinin iftar düzenlediği ve köyde yaşayan herkesin bu yemeğe katıldığı söylendi. Bu benim için oldukça güzel bir fırsat oldu. Böylelikle hem yeni insanlarla tanıştım hem de orada yaşayan insanların yaşantılarına dahil olma şansına sahip oldum. Farklı kültürleri öğrenmek benim için her zaman heyecan verici olmuştur. Kendi ülkemde birçok farklı kültürel alışkanlığın olduğuna şahit olma deneyimi ise bambaşka!

Sahilde Müzik Dinleyerek Yürü!

Bazen insan tüm duygulardan ve olaylardan uzaklaşmak ister. İşte Assos bunun için biçilmiş kaftan. Gündelik yaşantıda birçok stres ve baskıya maruz kalıyor, çoğu zaman bunlara maruz kaldığımızı fark edecek zaman dahi bulamıyoruz. Assos tüm bu birikmiş yorgunluğu atmak için en ideal yerlerden biri. Benim tavsiyem, yarım saatliğine dahi olsa hiçbir şey düşünmeden yalnızca Assos’un güzel manzarası eşliğinde yürüyüş yapmanız. Böylelikle enerji ve keyif dolup yaşantınıza mutlu bir şekilde döneceğinize eminim.

Yorumunuzu Girin