Skip to content Skip to footer

Adatepe Köyü

Edremit Körfezinin kuzey ucunda bulunan Adatepe, Assos’ta mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Ege’nin en iyi korunan köyleri arasında yer alan bu köy, zeytin ağaçlarıyla süslenmiş. Adatepe Köyü’nde 1924 yılında gerçekleşen mübadele sonrasında Rumlarla Türklerin bir arada yaşadığı bu köyden Rumlar ayrılmak durumunda kalmış.

Köye günübirlik birçok ziyaret gerçekleştiriliyor.  Hem bol oksijeni solumak hem de sokaklarında keyifli bir şekilde dolaşmak adına Adatepe Köyü kesinlikle ziyaret edilesi yerler arasında yer alıyor. Günübirlik ziyaretlerin yanı sıra köyde konaklayabileceğiniz birçok butik otel bulunuyor.

Adatepe Köyü’nde Görülecekler

Dünyanın oksijen oranı en yüksek olan bölgeleri içerisinde yer alan Adatepe Köyü’nü ziyaretiniz sırasında gezebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Bu yerler şu şekilde listelenebilir;

Taş Mektep

Benim için Taş Mektep Adatepe’nin en ilgi çekici yeri diyebilirim. Felsefe, sosyoloji, sanat tarihi üzerine söyleşi ve seminerlerin gerçekleştirildiği Taş mektep, yaklaşık 20 yıl önce kurulmuş. Söyleşi ve seminerlerin yanı sıra birçok farklı alanda serbest atölye çalışmalarının da gerçekleştirildiği bu atölyede hem bilgi üretmek hem de tatile anlam kazandırmak mümkün!

1947 ve 1985 yılları arasında ilkokul olarak hizmet vermekte olan kurum kapatıldıktan yaklaşık 10 yıl sonra akademisyen ve sanatçılar tarafından kurulmuş. Günümüzde hala seminerler düzenlenmeye devam ediyor.

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

17 yıldır pek çok ziyaretçiyi ağırlamakta olan bu müze, sabunhane olarak kullanılmakta olan binanın restore edilmesi sonucunda kullanılmaya başlanmış. Müzede hem zeytinyağı üretimine devam ediliyor hem de zeytin, zeytinyağı ve sabun üretiminde kullanılan ürünler sergileniyor. Tüm bunlarla birlikte müzede geleneksel bir şekilde zeytinyağının nasıl yapıldığına dair bilgiler de bulunuyor. Böylelikle hem öğrenmiş hem de keyifli vakit geçirmiş oluyorsunuz.

Adatepe Köy Kahvesi

Adatepe’de bulunan köy kahvesi bir çay içip dinlenmek ve mola vermek için ideal. Burada bölgede yaşayan kişilerle de tanışabilir, farklı deneyimler edinebilirsiniz. Günün yorgunluğunu atmak için durup dinlenmeye ihtiyacı olan kişiler Adatepe’de köy kahvesinin ziyaret edebilirler.

Zeus Altarı (Zeus Sunağı)

Zeus Sunak’ı olarak da geçmekte olan Zeus Altarı, deniz manzarasına sahip. Zeus Altarı, Antik dönemde hastalıklardan kurtulmak, bereketli ürünler almak gibi sebeplerle Tanrılara adak adanan bölge olarak biliniyor. Bunun yanı sıra kişilerin burada adak adayarak felaketlerden kurtulacaklarına ve savaşlarda başarılı olacaklarına inandıkları da biliniyor.

Zeus Altarı’nda bulunan odadaki izlerin Zeus’un ayak izi olduğuna inanılıyor. Bölgede su sarnıcı da yer alıyor. Bu sarnıcın üzerinde bir açıklık bulunuyor ve bu açıklığın adak törenlerinin gerçekleştirilmesi sırasında kan akıtılan yer olduğu düşünülüyor. Hikâyelerle dolu olan ve tüm Edremit’in ayaklarınızın altında olduğunu hissedeceğiniz bu bölgede manzaranın tadını çıkarmayı unutmayın!

Adatepe’ye Nasıl Gidilir?

Bölgeye ulaşmak için birçok farklı yol bulunuyor. Adatepe’ye gerek otobüs gerek şahsi aracınızla oldukça kolay bir şekilde mümkün. Adatepe’ye ulaşım şekilleri şu şekilde sıralanabiliyor;

Adatepe’ye Otobüsle Ulaşım

Küçükkuyu Beldesi Adatepe’ye en yakın olan işlek nokta olarak biliniyor. Bu nedenle otobüs ile seyahat eden kişilerin ilk olarak Adatepe’ye ulaşması gerekiyor. İstanbul’dan bölgeye otobüs ile ulaşacak kişilerin ise Edremit’e kadar giden otobüslere binmesi ve buradan minibüsler ile Küçükkuyu’ya gidebilmesi mümkün. Bunun dışında yaz döneminde yoğunluk olduğu için doğrudan Küçükkuyu’ya giden otobüslerin bulunduğu da biliniyor.

Adatepe’ye Şahsi Araçla Ulaşım

İstanbul’dan Adatepe’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan veya İstanbul üzerinden İstanbul’a gidecek kişiler Tekirdağ ve Keşan üzerinden Adatepe’ye gidebilirler. Bunun için kişilerin ilk olarak Gelibolu’dan Lapseki’ye gitmeleri gerekir. Daha sonra ise kişiler Eceabat’tan Çanakkale’ye gidebilirler.  İstanbul Anadolu Yakası’nda ikamet eden kişiler ise Bursa, Balıkesir ve Edremit üzerinden Adatepe’ye gidebilirler. İstanbul-Adatepe arası 433 kilometre olup, kullanılan her iki yolda da yaklaşık aynı süreyle varılıyor. Yolculuk yaklaşık 6 saat sürüyor.

İzmir’den Adatepe’ye Nasıl Gidilir?

Çanakkale-Edremit yolu kullanılarak İzmir’den Adatepe’ye varılabilmektedir. İlk olarak Küçükkuyu’ya varacak olan kişiler merkeze gelmeden önce Adatepe/Zeus Altarı tabelalarını takip etmelidirler. İzmir-Adatepe arası 229 kilometre olup yaklaşık 3 buçuk saat sürüyor.

Ankara’dan Adatepe’ye Nasıl Gidilir?

Şahsi araçları ile Ankara’dan yola çıkacak olan kişiler Bursa, Balıkesir, Edremit üzerinden Çanakkale’ye ulaşabilmektedirler. Bu kişiler ilk olarak Küçükkuyu’ya ulaşıp, Küçükkuyu’nun merkezine varmadan ise Adatepe/Zeus Altarı tabelalarını takip edebilirler. Ankara-Adatepe arası 687 kilometre olup yaklaşık 8 saat sürüyor.

Adatepe’ye Hava Yoluyla Ulaşım

Edremit-Körfez (Balıkesir Koca Seyit) Havalimanı’ndan Adatepe’ye ulaşım

Adatepe’ye hava yolu ile ulaşmak için en ideal yol Balıkesir/Edremit Koca Seyit Havalimanı’na uçuşu gerçekleştirip oradan araç kiralamak veya toplu taşıma kullanmak. Edremit’e vardıktan sonra Adatepe’ye ulaşmak için yol yaklaşık bir saat sürüyor.

Çanakkale Havalimanı’ndan Adatepe’ye ulaşım

Çanakkale Havalimanı’na inecek kişiler Adatepe’ye gitmek için öncelikle şehrin otogarına gitmek durumundalar. Daha sonra bu kişilerin İzmir yönüne doğru giden otobüslere binip Küçükkuyu’da inmeleri  ve oradan Adatepe’ye ulaşmaları gerekiyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Adatepe’ye ulaşım

Adatepe’ye ulaşmak için İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanacak olan kişilerin öncelikle toplu taşıma ile İzmir’deki otogara ulaşmaları gerekiyor. Sonrasında bu kişiler oradan Küçükkuyu yönüne giden otobüse binebilir ve buradan rahatlıkla Adatepe’ye ulaşabilirler.

Küçükkuyu’dan Adatepe’ye nasıl gidilir?

Otobüsle Küçükkuyu terminaline giden kişiler oradan her yarım saatte kalkmakta olan dolmuşlar ile Adatepe’ye kısa sürede ulaşabilirler. Bunun yanı sıra ilk olarak Küçükkuyu’ya varan kişiler Adatepe’ye gitmek için bölgede bulunan taksileri de kullanabilirler.

Yorumunuzu Girin