Skip to content Skip to footer

Behramkale Köyü, Gezilecek Yerleri ve Konaklama İmkanları

Bir Osmanlı köyü olan Behramkale Köyü’nde 150 hane bulunuyor ve Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alıyor. Aristoteles’inde üç yıl yaşamış olmasıyla bilinen köyde, Antik Çağ’da felsefe okulunun kurulduğu biliniyor. Bu nedenle köy, felsefeye dair ilgisi olan kişiler tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor. Assos Antik Surları arasında yer alması sebebiyle birçok doğal ve tarihi güzelliği yakın bir konumda olması avantajına da sahip olması, bölgeyi ilgi çekici hale getiriyor. Bölgeyi ziyaret eden kişilerin kısa sürede Athena Tapınağı, Assos Antik Kenti, Antik Liman, Athena Tapınağı gibi ilgi çekici bölgeleri de ziyaret etme olanakları bulunuyor. Neredeyse tüm tatil anlatışlarına hitap etmesi nedeniyle Türkiye’de sıklıkla ziyaret edilen bölgeler arasında yer alan Behramkale Köyü, hem doğal güzellikler ile ilgilenen hem de tarih ve felsefeye dair ilgisi olan kişiler açısından oldukça önemli bir yere sahip.

Behramkale Köyü’ne Ulaşım

Çanakkale il merkezine yaklaşık 92 km uzaklıkta bulunmakta olan bu köye, şahsi araçla ve otobüs ile oldukça kolay bir şekilde ulaşabilmek mümkün. Çanakkale’ye Türkiye’nin her şehrinden otobüs bulunmakla birlikte hava yoluyla da ulaşılabilmektedir. Çanakkale’ye ulaşmanın ardından kişiler şehir içi otobüslerle kısa sürede Behramkale’ye ulaşabilmektedirler. Kişiler otobüs terminaline ulaştıktan sonra ilk olarak Ayvacık, Küçükkuyu veya Altınoluk’a ve daha sonra bu ilçelerden minibüsler ile Behramkale’ye kolaylıkla ulaşabilmeleri mümkündür. Otobüs terminalinden bölgeye giden birçok taksi de bulunmaktadır.

Behramkale Köyü’nde Gezilecek Yerler

Behramkale Köyü, birçok tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapması ile biliniyor. Oldukça duru bir güzelliği olan bu bölgede ziyaret edilebilecek konumlar arasında ise başlıca;Hüdavendigar Camii, Hüdavendigar Köprüsü, Assos Antik Kenti, Assos plajları, Assos Kadırga Koyu yer alıyor. Her biri farklı hikâye ve dokuya sahip olan tarihi bölgeler, her sene yurt içinden ve yurt dışından birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Assos plajları ve Kadırga Koyu ise yaz mevsiminde yüzmek için en ideal bölgeler arasında yer alıyor. Gerek oldukça temiz olması gerekse hem kum hem de taşlı plaj deneyimini sunması açısından Assos her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yaz döneminin dışında bölgede kış döneminde de birçok ziyaretçinin bulunduğu biliniyor. Özellikle felsefe ve tarihe ilgisi olan kişiler tarafından bölgenin tarihi dokusunu görmek sebebiyle sıklıkla ziyaretler gerçekleştiriliyor.

Köy içerisinde taş mimari işçiliğinin en güzel örneklerine rastlamak mümkün. Bu sebeple, bölgede yalnızca sokaklarda dolaşmak bile kişilerin seyahatlerinden keyif almalarını sağlayabiliyor. Kişiler, manzaralı sokaklarda dolaşmanın ardından bölgede bulunan birçok restoranda bölgeye özgü yiyecekleri tüketebiliyorlar. Kişiler, bölgede sevdiklerine hatıra olarak birçok hediyelik eşya da satın alabiliyorlar. Bölgede seyahat ederken özellikle el emeği ile ürünler satmakta olan birçok kişi ile karşılaşılıyor. Böylelikle hem kendiniz hem de sevdikleriniz için Assos’a dair ufak hatırlatıcılar alabilmeniz mümkün oluyor.

Behramkale Köyü’nde Konaklama

Günümüzde Behramkale Köyü’nü ziyaret eden kişilerin hızlıca artmasıyla birlikte konaklama seçeneklerinde de aynı şekilde artış görülüyor. Köyde birçok otel ve pansiyon bulunuyor. Konaklamak isteyen kişiler sıklıkla Assos Bölgesi’ni de tercih edebiliyorlar. Böylelikle kısa sürede Behramkale Köyü’nü ziyaret edebiliyor ve aynı zamanda turistik açıdan gelişmiş bir bölgede konaklayabiliyorlar. Assos’un turizm açısından oldukça gelişmiş bir bölge olması sebebiyle, bölgede konaklama açısından tüm kişilere hitap edebilecek seçenekler bulunuyor. Otellerin plajlara yürüme mesafesinde olması da bölgeyi ayrıca cazip hale getiriyor. Bu nedenle bölgede konaklamayan kişilerin dahi Assos civarında bulundukları takdirde bölgeyi mutlaka ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum.

Yorumunuzu Girin