Skip to content Skip to footer

Türkiye’nin Kış Tatili Durakları

Türkiye, birçok konuda büyük doğal güzelliklere sahip bir coğrafyadır. Bu coğrafyanın en önemli unsurları; Mezopotamya uygarlıklarına ev sahipliği yapması, doğal anlamda dört mevsimi yaşıyor olmak bakımından, birçok görsel şenliğe ev sahipliği yapması, kültürel anlamda çeşitliliklere sahip olması, kısacası rengarenk bir ülke olması bakımından gezilmesi ve görülmesi gereken bir ülkedir.

Yaz aylarında Batı kesiminde daha çeşitli manzaralar görebiliyorken kış aylarında ise Doğu ve Kuzey kesiminde birçok güzellikle karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu çeşitlilik hem yaz aylarında hem kış aylarında halkımıza gezmek için çok fazla fırsat sunuyor.

Kars: Doğu Ekspresi

Otobüslerdeki kısıtlı oturma imkanlarından memnun olmayanlar, uçak korkusu yaşayanlar, yolculuk esnasında kafasını cama dayayıp hayal kurmayı sevenler veya yolculuk esnasında sosyalleşerek dolaşma imkânı bulmak isteyenler için tren yolculuğu muhteşem bir seçenektir. Doğu Ekspres karları delerek kendi yolunu bulan bir vasıta olmakla birlikte size çok güzel doğa manzaraları sunmayı da hedefler. 24 saatlik uzun bir yolculuktur ve eğer turistik bir turla giderek Kars’ta konaklama niyetinde değilseniz, Doğu Ekspres biletini makul fiyatlara bulabilirsiniz. Fakat gitmişken kalayım hem de her yeri gezmiş olayım diye düşünüyorsanız, Turistik Doğu Ekspres ile gitmenizi tavsiye ederiz (fiyatları biraz tuzludur). Turistik Doğu Ekspres’te yataklı vagon bulunurken Doğu Ekspres’te bu hizmet bulunmamaktadır. Her iki trende de yemekli vagon bulunmakta olup yemek hizmeti vermektedir.

Doğu Ekspres Treni’nde pulman ve örtülü kuşetli oturma alanları mevcuttur. Örtülü kuşetli alanlar 4 kişilik olup, yatağa çevrilebilen koltukları barındırır. Pulman ise yalnızca oturma düzeni içerir. Turistik Doğu Ekspres’inde ise artı olarak iki kişiye özel yataklı vagon mevcuttur.

Fiyatlar ise şu şekildedir;

Pulman:

 • Tam: 58,00 TL
 • Öğrenci: 49,59 TL
 • 60-64 Yaş: 49,50 TL
 • 65+ Yaş: 29,00 TL
 • Çocuk: 29,00 TL
 • Basın, Öğretmen: 49,50 TL

Örtülü Kuşetli:

 • Tam: 78 TL
 • Öğrenci: 69,50 TL
 • 60-64 Yaş: 69,50 TL
 • 65+ Yaş: 49,00 TL
 • Çocuk: 49,00 TL
 • Basın, Öğretmen: 69,50 TL

Turistik Doğu Ekspres’inde turların fiyatlandırması;

 • com sitesinde: 1.398,72 TL
 • com sitesinde: 1.539 TL
 • com sitesinde: 1.748 TL

şeklinde değişmektedir. Bu fiyatlandırmalarda; trene ulaşım, uçak bileti durumu, konaklama, yatak sayısı vb. etkenler değişikliğe sebep olabilmektedir.

Kapadokya-Nevşehir

Kapadokya’nın tarihi, Asurlular ile başlayan bir tarihtir. Ticari anlamda çok gelişmiş bir medeniyet olan Asurlular, yazıyı ilk kullanan medeniyettir de ayrıca. Yazılı tabletler, Kültepe Ören Yeri’nde bulunmaktadır. Bu tabletlerin Anadolu’daki ilk yazılı tabletler oldukları da bilinir. Aynı zamanda belirli yazılı kurallar olduğu da bu tabletlerden tespit edilmiştir. Ardından Kapadokya Hititlere ev sahipliği yapmıştır. Hititlerin Kapadokya’ya kattığı en önemli şeylerden biri de günümüzde gezilebilen yeraltı şehirleri olmuştur.  Ardından şehir Perslerin eline geçmiş ve Zerdüştler tarafından kutsal bir hale gelmiştir. Halen daha Kapadokya’da zerdüştlüğün nasıl bir yaşam şekli olduğunu kalıntılarla deneyimlemek mümkündür. Ardından Roma ve Bizans’ın eline geçen Kapadokya, o dönemden de kiliseler, Göreme Açık Hava Müzesi ve Ihlara Vadisi ile bu medeniyetin izlerini de bizlere sunmaktadır. Ardından Selçuklulara ve Osmanlılara ev sahipliği yaparak bugünlere kadar gelmiştir. Osmanlılardan geriye ise camiler ve kervansaraylar kalmıştır.

Tarihi zenginliğinin yanı sıra Kapadokya, Volkanik bir bölgede bulunması sebebiyle zaman içerisinde peri bacalarına ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Peri bacaları da bu bölgedeki doğal güzellikleri temsil eder. Kısacası hem kültürel hem doğal birçok yapılaşma görülmesi mümkündür. Aynı zamanda kış aylarında dahi çok güzel görüntüler sunabilmektedir.

Aynı zamanda Kapadokya, Türkiye’de balon turizminin olduğu tek yerdir. Balon turlarının ücretleri ise 600 TL’den başlamaktadır. Yine konaklamak için tercih edebileceğiniz birçok seçenek bulunmaktadır.

Yedigöller-Bolu

Her mevsim güzel olan fakat kışın daha bir güzel olan tatil yerlerimizden biri de Bolu-Yedigöller’dir.

Yedigöller’de yedi adet göl bulunmaktadır. Bu mekâna gittiğinizde kendinizi dinginleştirmek için bir çıkış olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. 1-2 gün konaklayarak bütün gölleri gezme ve görme fırsatı bulabilirsiniz. Trekking fırsatı sayesinde doğal bir şölen yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda konaklamanız için oteller bulunduran bir bölgedir. Huzur dolu ve sağlıklı bir kış tatili için idealdir.

Sarıkamış-Kars

Kars, Alplerdeki kar kalitesine en yakın kalitede karın bulunduğu bir tesise sahiptir. Merkeze 55 km uzaklıkta olan bu tesis 2800 metre yükseklikte bulunmaktadır. Tesiste 12 km bulan 5 farklı pist bulunmaktadır. Kayak severler için oldukça büyük bir tesis ve büyük bir fırsat olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aynı zamanda tarihi yönüyle de Sarıkamış bölgesi oldukça dikkat çekicidir. Sarıkamış Kültür Evi, Katerina’nın Av Köşkü, Sarıkamış Şehitleri Yürüyüşü, Antik Kent Ani, Çıldır Gölü vb. mekanlar kesinlikle gezilmesi gereken yerlerdir.

Çıldır gölünün donmuş hali, kışın adeta Spotless Mind Of The Eternal Sunshine filminden çıkmış sahneler yaşatır. Ani Kenti geçmişteki en büyük antik kentlerden biri olma özelliğiyle sizi büyüler. Sarıkamış Şehitleri yürüyüşü sizi geçmişteki duyguları anlamaya iter. Kısacası Sarıkamış, kış tatili için kesinlikle yaşanması gereken deneyimler sunan bir yerdir.

Uludağ-Bursa

Uludağ’ın güzel kayak merkezi zaten kışın gidilecek yerler listesinde çok önemli bir yer alır. Kayak merkezi oldukça büyük bir alanı kapsar (40 km)ve profesyonel kayak yapmaya uygundur. Aynı zamanda zirve yükseklik olarak 2.486 metre boyutundadır. Yine merkezin girişinde kayaklarınızı kiralayabileceğiniz ve kayak dersi alabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır. Bu dükkanlardan kıyafet de kiralayabilirsiniz. Kalabileceğiniz oteller bulunmakla birlikte bu otellerin ücretleri biraz tuzlu gelebilir. Fakat gitmişken o kar güzelliğinin ortasında bir gece geçirmeniz önerilir. Kayak merkezinin civarında bir de Uludağ Milli Parkı bulunmaktadır. Doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz bu park her daim açıktır. Yine benzer güzergahta buzul gölleri olan Kilimli, Buzlu ve Aynalı Göllerini de ziyaret etmelisiniz. Aynı zamanda Bursa’ya gitmişken, İskender’ini denemeli, Cumalıkızık’a gitmeli ve doğal güzelliklerini görmelisiniz.

Kartepe-Kocaeli

Kartepe mevkii, Kocaeli’nde bulunan, İstanbul’a 2 saatlik mesafede olan bir kayak merkezini içerisinde barındırır. Yaz aylarında gezmek için muhteşem bir alan olan Kartepe kışın da kayak merkeziyle misafirlerini ağırlar. Kayak merkezi, büyüklük anlamında en büyük ilk on kayak merkezi sırasına girer. Rakım olarak 1699m’ye kadar çıkar. Marmara bölgesinin en yüksek üçüncü tepesidir. Orman bakımından oldukça yeşillik alanlardır. Sapanca gölünün en büyük su kaynağıdır. Bizans döneminden eserleri çevresinde barındırır. Sarımeşe ve Köseköy vb. Yunan ve Bulgarlıların yaşadığı köyler bu çevrede gerçekleşmektedir. Çok fazla konaklama imkânı sağlar. Manzara bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda bungalov evlerinde kalma imkanını da size yaratır.

Palandöken – Erzurum

Palandöken 50 km’lik uzunluğu ve 12km’lik pisti ile en uzun piste sahip kayak merkezlerinden biri haline gelir. Palandöken 3185m’lik yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek kayak merkezidir. Hem uzunluk hem zirve bakımından en büyük kayak merkezlerinden biri olma vasfına sahiptir. Aynı zamanda tıpkı Uludağ’daki gibi kendine has güzelliklere sahiptir. Aynı zamanda paintball, dağcılık, yamaç paraşütü, telesiyejler vb. farklı eğlence çeşitleri de mevcuttur. Birçok otele de ev sahipliği yapar. 315tl’den başlayarak artan fiyatlarda her ailenin kendisine ait bir oda bulma şansı vardır. Şelaleleri ile doğal güzellik görmek isteyen kişilerin ihtiyaçlarına da cevap verir. Osmanlı’nın büyük şehirlerinden biri olarak ise tarihi birçok yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin; Tortum şelalesi, Yakutiye medresesi, Atatürk müzesi, Rüstem Paşa Kervansarayı olarak gösterilebilir.

Abant Gölü – Bolu

Kışın Abant Gölü manzara olarak size çok güzel görseller sunacaktır. Bolu’nun 34 km güneybatısında yer alan Abant Gölü 1350 m’lik yükseklikte bulunan bir heyelan set gölüdür. Kapladığı alan yaklaşık 125 hektardır. Gölün çevresinde görülen ağaçlar: köknar, meşe, çam, gürgen, kayın, kestane vb. birçok ağaca ev sahipliği yapmaktadır. 7,5 km’lik yürüyüş yolu ise çevredeki hayvanlara ev sahipliği yapar. Stresten uzak, şehir hayatının karmaşasını sıfırlayacak ve gözlerinize bayram yaptıracak bir mekandır. Abant yakınındaki yaylalar ise doğal hayatın güzelliklerine tanık olacağınız yerlerdir.

Yorumunuzu Girin