Skip to content Skip to footer

Yeşilyurt Köyü

Özellikle şehrin karmaşasından kurtulmak isteyen kişilere müthiş bir kaçış noktası olabilecek olan Yeşilyurt Köyü’nün doğallığı sizi büyüleyecek. Bu köyün sokaklarında dolaşırken huzur bulabilmeniz mümkün. Karmaşa, stres ve gündelik yaşantının baskılarından uzaklaşmak istiyorsanız mutlaka Yeşilyurt Köyü’nü ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bu doğal köyü salça, tarhana, zeytin ve zeytinyağı gibi doğal ürünleri de tüketebilmeniz mümkün.

Zeytin ağaçlarıyla süslenmiş olan Yeşilyurt’ta yaşayan kişiler tarafından bu zeytinler toplanıp, hazırlanıp sofralara sunulabiliyor ve böylelikle siz de burada doğal zeytinyağını tatma imkânı elde edebiliyorsunuz. Daha çok Yörüklerin yaşadığı bilinen bu köyü ziyaretiniz sırasında bölgede yaşayan kişilerle tanışmanızı tavsiye ederim. Yeşilyurt Köyü sit alanı olması sebebiyle köyde herhangi bir değişiklik yapılması mümkün değil. Bu sayede gerek bölgede bulunan taş evler gerekse doğal güzelliklerde hiçbir kayıp meydana gelmiyor.

Yeşilyurt’a Nasıl Gidilir?

Ayvacık ilçesinde yer alan Yeşilyurt Köyü, Kazdağları’na oldukça yakın bir konumda yer alıyor. İstanbul üzerinden Yeşilyurt köyüne gidecek olan kişiler iki farklı şekilde köye ulaşabilirler. İstanbul’dan Yeşilyurt köyüne gidecek olan kişiler ilk olarak Tekirdağ veya Çanakkale üzerinden Eceabat veya Gelibolu’ya gidebilir, buradan da Çanakkale’ye geçip Ezine veya Ayvacık üzerinden Yeşilyurt köyüne ulaşabilirler. Bunun yanı sıra ilk olarak Bursa veya Bandırma’ya gidilebilir buradan Küçükkuyu’da göreceğiniz Yeşilyurt tabelalarını takip ederek köye varabilirsiniz.

Yeşilyurt Köyü’nde Konaklama

Yeşilyurt köyünde konaklamak için birçok butik otel de bulunuyor. Bu nedenle günübirlik ziyaretin yanında köyde konaklamanız ve doğanın bir parçası olabilmeniz mümkün. Köyün ilk butik oteli 25 yıl önce açılmış ve bu süre sonrasında köyde hem konaklama imkânları hem de mekân sayısında artış görülmüş. Köyde bulunan taş evlerden bir kısmı ise zamanla butik otele dönüştürülmüş. Bu sayede kalınacak yerlerin sayısı arttırılmış ve daha fazla kişinin konaklaması ile ziyaret etmesine imkân yaratılmış.

Yorumunuzu Girin