Skip to content Skip to footer

Assos Antik Limanı

Günümüzde oldukça estetik bir manzaraya sahip olan Antik Liman, Assos’ta hem yüzmek hem de manzaranın tadına varmak için yer alan en özel yerlerden biri. Sit alanı olarak korunan bu bölgenin sahip olduğu güzellik yıllardır korunuyor. Limanda birçok turistik tesis, hediyelik eşyaların satıldığı dükkânlar ve restoranlar bulunuyor. Bu sayede gidilecek birçok alternatif bulunuyor. Böylelikle Antik limanda gezerken sıkılma ihtimaliniz dahi bulunmuyor.   Gündüzleri canlı olan limanda gezerken öğlen denize girebilir, akşamüstü limanda en taze balık ürünlerini yiyebilirsiniz!

Denize girmenin de mümkün olduğu Assos Antik Liman’da bir gününüzü oldukça dolu bir şekilde geçirebilirsiniz. Genel olarak taş yapıların yer aldığı limanda keyifli bir yürüyüş yapabilir, akşamları yemeğinizi yiyecek birçok alternatif bulabilir ve canlı müzik dinleyip günü mutlu bir şekilde sonlandırabilirsiniz.

Assos Antik Liman’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’a 458 km, Ankara’ya 712 km, İzmir’e 253 km uzaklıkta olan Assos Antik Liman’a ulaşım oldukça kolay. Şahsi araç ile İstanbul’dan gidecek olan kişiler hızlı feribotu kullanarak yaklaşık 6 saat sürmekte olan yolculuğun süresini kısaltabilirler. Otobüs ile gidecek olan kişiler ise öncelikle Ayvacık’a varıp oradan Behramkale’ye ulaşabilir, sonrasında minibüsler aracılığıyla kısa bir sürede Antik Liman’a varabilirler. Çanakkale’den Ayvacık’a ulaşmak için yaklaşık 45 dakikalık bir yolcuğun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Behramkale’den Assos Antik Liman’a gitmek için binilmesi gereken minibüs ise yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

Antik Liman’da Neler Yapılır?

Limanda hem gezebilir hem de gönlünüzce denize girebilirsiniz. Çay bahçelerinin de bulunduğu Antik Liman’da yürüyüşünüz esnasında ara verebilir ve yorgunluğunuzu keyifli bir şekilde atabilirsiniz. Özellikle Ege sahil kasabalarıyla bütünleşmiş olan balık sofralarının kurulduğu Antik Liman’da taze balık ürünlerini tüketebilirsiniz. Burada gün batımına karşı sahilde balık yeme keyfini deneyimlemeniz mümkün!

Bölgenin en ilgi çekici yerlerinden biri olan Assos Antik Liman’ının daracık taş sokaklarında yürürken keşfedecek birçok şeyle karşılaşacaksınız. Oldukça eski zamanlardan beri kullanılmakta olan antik limanda gerek alışveriş yapabilmek gerekse yeni tatlar denemek için birçok durak noktası bulunuyor. Turistler tarafından ciddi oranda ilgi çeken bu bölge sit alanı olduğu için yalnızca restorasyon çalışmaları gerçekleştiriliyor ve böylelikle başarılı bir şekilde korunuyor. Turistik tesislerin dışında herhangi bir yapının bulunmadığı bölgeye ne zaman giderseniz gidin güzelliklerin korunuyor olması oldukça etkileyici.

Assos Antik limana arabayla giriş yapmanın mümkün olmadığı unutulmamalıdır. Araba ile limana gelecek kişilerin limana 50m uzaklıkta olan park yerine arabalarını park etmeleri gerekmektedir.

Assos Antik Liman’da Nerede Kalınır?

Antik Liman’da konaklamak için denize sıfır oteller bulunuyor. Bunun yanı sıra liman yakınlarında konaklayabileceğiniz bir sürü alternatif de yer alıyor. Antik Liman’dan Antik Kent’e araçla gitmek yaklaşık 15 dakika sürüyor. Kişiler bunu dikkate alarak beklentilerine göre otel seçimini gerçekleştirebilirler. Limanda daha fazla vakit geçirmek isteyenler civar bölgelerden ziyade limanda konaklama şansına da sahip olabilirler.

 

Yorumunuzu Girin