Skip to content Skip to footer

Apollon Tapınağı

Apollon Tapınağı olarak bilinen Apollon Smintheus, bölgede gezerken beni en çok heyecanlandıran yer oldu diyebilirim! Kesinlikle içeri girdiğinizde kendinizi bambaşka bir dünyada hissediyorsunuz. Özellikle Antik kentlere ve felsefeye ilgili olan kişilerin görmesi gerektiğini düşünüyorum. İlyada ve Odessa’da da bahsedilen bu bölgede çok uzun yıllar önce insanların nasıl yaşadığını görmek heyecan verici. Apollon Smintheus’ta Antik Çağ’da yapılan hamam, spor alanı ve pazar yerlerini görebilmeniz mümkün.

Apollon Smintheus’un açılış saatleri:

 • 15 Nisan / 2 Ekim
  Yaz Açılış Saati: 08:00
 • 15 Nisan / 2 Ekim
  Yaz Kapanış Saati: 20:00
 • 3 Ekim / 14 Nisan
  Kış Açılış Saati: 08:00
 • 3 Ekim / 14 Nisan
  Kış Kapanış Saati: 17:00
 • Tatil Günü: Yok

Apollon Smintheus’a giriş ücreti yalnızca 5 lira. Müzekartı olan kişilerse ücretsiz bir şekilde Apollon’u ziyaret edebilirler. Açılış saatlerinin yanı sıra Türkiye’de yer alan tüm müze ve örenyerlerinin dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalı olduğu unutulmamalı!

Apollon Smintheus’un Tarihi

Apolyon Tapınağı, Anadolu’da Geç Hellenistik Dönem’de inşa edilmiş. İ.Ö 5000 yılda inşa edilmeye başlandığı bilinen bir bölgenin kalıntılarına şahit olduğunu bilmek müthiş bir hisse sahip olmanızı sağlıyor. Apolyon Tapınağı, Antik kentlerin en çok bilinen özelliklerinden biri olan spor faaliyetlerine ev sahipliği yapmış. Burada mini yarışmalar düzenlenmiş ve kazananlar için mermerler dikilmiş. Bunun yanı sıra pazar yerinde birçok farklı zanaat bir arada gerçekleştirilmiş. Bölgede kutsal olarak görülen alanda ise hiçbir ayak izine rastlanmıyor. Bu Antik Çağ’da kutsal görülen bölgelerin nasıl ciddiye alındığının göstergelerinden biri. Böyle ufak detaylar seyahati güzelleştiriyor.

Apollon Smintheus’un Mimarisi

Gülpınar’da yer alan bu tapınakta Hellenistik Dönem’e ait mimarinin izleri görülüyor. Türkiye’de mimari açısından bu bölgenin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Antik kentler benim her zaman dikkatimi çektiği için bölgeye gitmeden önce bölgenin hikayesini ve tarihini okuma fırsatım oldu. Bunun yanı sıra bölgede hamam, spor alanı ve pazar yerinin hemen yanlarında açıklayıcı bilgiler yer alıyor. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Bir yerin hikayesini bilmek o yeri daha dikkat çekici hale getiriyor ve aldığınız keyfin artmasını sağlıyor.

Apollon Smintheus’a Nasıl Gidilir?

Gülpınar Beldesi’nde yer alan Apollon Smintheus’a şahsi araçla gitmek oldukça kolay. Apollon Smintheus tam olarak Bahçeler-içi olarak geçen bölgede yer alıyor.Yalnızca çevrimiçi haritaları takip ederek kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Yorumunuzu Girin