Skip to content Skip to footer

Agora (Pazar)

 

Pazar olarak da bilinmekte olan Agora, günümüzde aktif bir şekilde kullanılabiliyor. Antik kentte deprem sonucunda kayan alanın büyük bir kısmı hasar görmüş, bir kısmı ise götürülmüş. Götürülen kısmın çoğunluğunu ise taş ocaklarının oluşturduğu biliniyor. Günümüzde Agora, restorasyon sonucunda konser ve festivaller gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği bir alana dönüştürülmüş. Burada gerçekleştirilen etkinliklere ise 1500 kişinin katılımı mümkün olabiliyor.

Antik kentte insanların en aktif şekilde yer aldığı alan olarak bilinen Agora içerisinde gmynasion ve meclis binası bulunuyor. Karşılıklı şekilde duran iki stoa tarafından çevrelenen bu bölgede birtakım etkinlikler gerçekleştirilmiş ve Antik kentte insanların zaman geçirdikleri bir uğrak noktası olarak yer almış.  

Kazı çalışmaları sonucunda elde edilen bilgilere dayanarak Antik dönemde bu bölgede dini, ticari ve siyasi faaliyetlerin gerçekleştirildiği biliniyor. Agora, bulunduğu dönemde halka açık olan tüm bölgeleri tanımlamak için kullanılmış. Kentin merkezini belirten Agora’dan günümüze maalesef çok fazla yapı kalmamış. Daha sonra kiliseye dönüştürülen Agora Tapınağı ise, deprem sonrasında oldukça fazla hasar görmüş. Bir dönem taş ocağı olarak kullanılan bölgedeki taşların çoğunluğu ise farklı bölgelere götürülmüş. Agora ile birlikte bölgenin doğusunda yer alan ve meclis olarak bilinmekte olan Bouleuteiron görülmeye değer yerler arasında yer alıyor. Kent meclisinin toplandığı yer olarak geçmekte olan Bouleuteiron’un Agora’ya gidildiği takdirde mutlaka görülmeli! Bouleuteiron’dan günümüze kadar yalnızca kürsü, birtakım heykeller ve bazı anıtsal yapılar ulaşabilmiş.

Yorumunuzu Girin